Ortanca Çiçeği Hakkında Genel Bilgiler

Ortanca Çiçeği Hakkında Genel Bilgiler

Ortanca çiçeği, boyu uzamayan, çalı cinsinden olan bitkilerdir. Rüzgârsız, nemli, gölgeli alanlarda yetişen orkide çiçeğinin, beyaz, mavi, pembe, mor çiçekleri vardır. Evlerin, terasların, parkların en sevilen çiçeği olan ortanca, en çok rağbet edilen süs bitkilerindendir. İlkbahar ve yaz aylarında çiçeklerini açmaya başlarlar.

Ortanca Çiçeği’nin Yararları (Faydaları)

• Ortanca çiçeğinin köklerinden yapılan çay birçok hastalığa fayda etmektedir.
• Ortanca çiçeği, MS hastalarının tedavisinde faydası olduğu iddia edilir.
• Ortanca çiçeği, sedef hastalığının dağılmasını önlediği gibi bir süre sonra geriletmeye de fayda sağlar
• Ortanca çiçeği, prostat hastalığının tedavisinde kullanılan, prostat büyümesini engelleyen özelliği mevcuttur
• Ortanca çiçeğinin çayı böbreklerde bulunan, taşları ve kumları dökmekte yardımcı olur
• Ortanca çiçeğinin çayını demlemek için, bir çay kaşığı kuru ortanca kökü ufalanmışını, bir bardak kaynar suyun içine atın ve demleyin.

Ortanca çiçeğinin bakımı nasıl olmalı?

Ortanca çiçeğinin bakımına geçmeden önce, hangi aylarda dikilir ve nasıl çoğaltılır sorusuna cevap verelim. Ortanca çiçeğinin en iyi çoğaltma yöntemi, ortancanın köklerinin ayrılıp yeni köklerin başka yere taşınması ile yapılır. Hangi aylarda dikilir: Nisan-Haziran ayları arası en ideal aylardır. Ortanca çiçeği için en iyi toprak seçimi hangisidir? Nötr toprakta yetişen Ortanca çiçeği, Ph değeri 6 ile 8 arasında değişen topraklar ortanca için uygun topraktır. Sıcak iklimin çiçeği olan ortanca gölgeyi seven bir çiçektir. Suyu ve sıcağı sever bu çiçek, her gün azar azar sulanmalıdır.
Ortanca Çiçeği Hakkında Genel Bilgiler, verdikten sonra bizler sizlere, Sonbaharı yaşadığımız şu günlerde gözünüz ve gönlünüz açılsın diye, harika bir galeri oluşturduk. Yazdan kalma bu görüntüler sizlere çok iyi gelecektir.

Tüm fotoğraflarımızın büyük halini görebilmek için aşağıdaki fotoğraflardan birini tıklayarak GALERİMİZE gidebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica