Orta kulak iç kulak iltihabı

Orta kulak iltihabı nedir?

Orta kulak iltihabı, kulak zarının ardında bulunan, kulak zarına gelen titreşimleri iç kulağa iletebilen kemikçiklerin olduğu orta kulak boşluğunun olduğu alanın iltihaplanmasına denir.Çocuklarda orta kulak iltihabı tedavi etmede gene öncelikle solunum yollarını açmaya yönelik tedavisi olmalıdır. Antibiyotik kullanımı son yıllarda tartışılıyor ama uzmanlar daha farklı sorunlara yol açmasın diye koruyucu amaçlı verilmektedir. Bu orta kulağın beyne yakın olması nedeni ile menejit ve daha başka hastalıklara neden olmaması adına önlem olarak veriliyor.

Orta kulak, iç kulak iltihabının belirtileri

Yetişkinlerde iç kulak, orta kulak iltihabı başladığında kulakta akıntı, işitme zorluğu, kulakta ağrı ve kişide ateşlenme görülmeye başlanır. İç kulak orta kulak iltihabı vaktinde tedavi edilmezse kalıcı duyma kaybına sebep olabilir. Yani iç kulak orta kulak iltihabının tedavisini ertelenmesi sağırlık sebebi olabilir.
Bebek ve çocuklarda iç kulak orta kulak iltihaplanması durumunda, sürekli nedensiz ağlamalar, uykusuzluklar, elini sürekli kulağında tutması gibi belirtiler gösterir.

orta kulak intihabı-resmi

 

 

Orta kulak iltihabı iç kulak iltihabı tedavisi

İç kulak iltihaplanmasında asla tedaviyi ertelememelisiniz. Zira tedavi sürecini ertelemek kalıcı işitme kaybına sebep olabilir. Orta kulak iltihabında vücut kendiliğinde bir süre sonra hastalığı yok edebilir. Bunun tersi olması durumunda derhal doktora başvurulmalı ve gerekli ilaç tedavinse başlanılmalıdır. Orta kulak iltihabı çok ilerlemiş ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Tedavi edilmeyen orta kulak iltihabı işitme kaybına neden olur mu?

Tedavi edilmeyen orta kulak iltihabı, eğer kulak zarı uygunsuz şekilde delinirse daha sonra geçirilen enfeksiyonlar eğer düzgün şekilde takip edilemezse, bu orta kulak boşluğu sık sık intihaplanırsa o oluşan delik kapanmaya biliyor bazen. O zaman tabii olayın boyutu değişiyor, o zaman kulak zarı veya kulak ameliyatlarına başvurmak zorunluluğu doğabiliyor. Kulak zarı delik olduğu zaman bu bir işitme kaybı olarak hastaya geri dönebiliyor sık geçirilen enfeksiyonlar nedeni ile uzun vadede kulak kemikçiklerin de erimede oluşabiliyor. Bu işitme kaybının seviyesini arttırmaktadır, aynı şekilde orta kulağın ilintiliği olduğu bazı boşluklar var bunların intihabı da söz konusu olabilir. Komşuluğu itibari ile gene menenjite yol açma ihtimali var, eğer orta kulak enfeksiyonu varsa mutlaka tedavi yapılması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica