Öksürük

Öksürük, solunum yolu hastalıklarının sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıklardandır. Kişinin solunum yollarından içeri sızan yabancı maddeleri veya vücudun içinde var olan bronş salgısı, kan, balgam gibi patolojik maddeleri vücuttan dışarıya atmak için bir refleks şeklinde meydana gelir. Şiddetli derecede soluk alıp vermeyle beraber, gırtlağın kapanmasına yarayan ses tellerinin kasılmasıyla meydana gelir. Göğüs kaslarının bu esnadaki ani kasılmasına karın kasları da katılır. Soluk borusunun içinde basınç yükseldikçe, gırtlağın açılması zorlaşır ve buna bağlı olarak, gırtlaktaki ses tellerindeki titreşim, tipik öksürük sesinin çıkmasına sebep olur.
Öksürük ilk önce gırtlak, soluk borusu ve bronşların bazı kısımlarından kaynaklanır.
Zatürree gibi bazı bir akciğer hastalıklarında, balgam bronşlara iletilmedikçe öksürük ortaya çıkmaz. Aynı zamanda öksürük, solunum yollarında gerçek bir hastalık olmamasına rağmen histeri ve ruhsal gerginliğe bağlı olarak da kendini gösterebilir.

oksuruk

Kuru öksürük

Öksürük sesi sadece ses tellerinin titreşimiyle meydana gelir. Kuru öksürük durumlarında kişi balgam çıkarmaz. Kuru öksürük çoğunlukla iki durumda görülür.

1) Balgam meydana getirmeyen gırtlak, soluk borusu ve bronş iltihaplarında
2) Plörezi türü akciğer zan hastalıklarında görülür.

Bunların yanında, verem hastalığının başlangıç aşamasında da kuru öksürük görülür.

öksürük nedenleri

Balgamlı Öksürük

Ses tellerinin kasılması ile meydana gelen balgam parçacıklarının solunum yollarında hareket etmesiyle meydana gelen öksürük türüne balgamlı öksürük denir. Değişik oranlarda da olsa balgam her zaman var olmakla birlikte çoğu zamana atılamaz ve yutulma fonksiyonu ile mideye ulaşır. Bazen de gırtlağında aşağı yukarı gıdıklar şekilde hissedilen balgam şiddetli şekilde gelen öksürük ile atılır.

geşmeyen -öksürük

Öksürük Nasıl Geçer

Öksürüğün tedavisi için öncelikle öksürüğe sebep olan etken araştırılı ve bu etkenler ortadan kaldırılmaya çalışır. Gerekli görüldüğü şekilde ilaç tedavisi yanında, sigara içilmemesi ve içilen ortamda durulmaması, kirli hava şartlarının olduğu yerlerden uzaklaşma gibi yöntemler öksürük tedavisi için etkili olabilir.

sağlık-öksürük

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica