Ödem

Ödem nedir?

Ödem, vücudunuzda bulunan dokuların hücrelerinin arasında bulunan sıvı miktarının artmasıyla meydana gelen, ellerde, ayaklarda, bacaklarda, yüzde oluşan şişkinliklere denir.
Ödemeler genelde ağrılı olur ve sizi rahatsız eder. Ödemin vücudunuzda oluşu ve kalışı süreklilik sağlıyorsa, kesinlikle doktora görünmeniz gerekir.

Ödem neden olur?

Vücutta oluşan ödemin birçok sebebi vardır. Gün içersinde yediğiniz, içtiğiniz besinler, kullandığınız bazı ilaçlar, hormon tedavileri, yaşanılan hamilelik dönemi, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi birçok sebep yüzünden ödem oluşabilir.
Bunun yanında en önemli ödem sebeplerinden biride hareketsiz yaşamdır. Hareketsiz kaldığınız zaman kan dolaşım hızının yavaşladığı için ayaklarınızda ve bacaklarınızda şişmeler meydana gelir. Özellikle uzun otobüs ya da araba yolculukları esnasında sürekli oturduğunuz için, hareket edememekten kaynaklanan ödem bacaklarınızda ve ayaklarınızda hissedilir.
Ayrıca gün içersinde tükettiğiniz alkol miktarı, ödem oluşumlarının en büyük sebeplerinden biridir. Tükettiğiniz alkol, vücuttan atılması esnasında, vücudunuzdaki suyu tutarak, ertesi gün size aşırı derece su içme isteği uyandırır.

Ödem hangi hastalıkların habercisidir?

Ödem, oluştuğu bölgelerde ciddi hastalıkların belirtisi olabilir
Karın bölgesinde biriken ödem, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların belirtisidir. Kalp hastalıklarını, troid hastalıklarını, karaciğer hastalıklarını, böbrek yetmezliği hastalıklarını ilk belli eden vücutta oluşan ödemlerdir.

Ödem nasıl tedavi edilir?

Öncelikle unutmamanız gereken, ödemin bir hastalık olmadığı tam tersi ödemin belli hastalıkların habercisi olduğunu bilmelisiniz. Bu sebeple ödem oluşan bölgede, mutlaka bir sorun olduğunu ve o bölgedeki organlarda bir hasar oluşmuş olabileceğini düşünerek, ödeme sebep olan hastalıkların tespiti yaptırmalısınız ve o hastalığın tedavi yöntemini uygulamasınız.

Ödem söktürücü bitki çayları hangileridir?

Vücudunuzdaki ödemi yok etmek için içebileceğiniz bazı bitki çayları oldukça faydalıdır. Oda sıcaklığında olan bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Bazı bitki çaylarının içindeki maddeler sizi olduğunuzdan daha çok susatır ve sık sık idrara çıkmanızı sağlayarak ödemi söktürür. Ancak burada dikkat etmeniz gereken, ödem söktürücü bitki çaylarını kesinlikle doktor tavsiye ile uygulamalısınız. Zira bilinçsizce kulaktan dolma sözlerle alacağınız ödem söktürücü çaylar, vücudunuzda size faydalı olan bazı mineral ve vitaminleri de idrar yoluyla attırarak daha fazla zarar görmenize sebep olabilir.

Ödem söktürücüler sizi zayıflatır mı?

Ödem söktürücülerin hiç biri sizi zayıflatmaz. Bu tamamen yanlış bir inanıştır. Ödem söktürücüleri haddinden fazla kullanırsanız vücudunuzdaki faydalı iyonları ve gerekli malzemeleri de atarak son derece sağlıksız bir duruma sebep olabilirsiniz. Sıvı kaybıyla zayıflanmayacağını, yağ doku kaynı ile zayıflayabileceğinizi unutmamalısınız. Yağ doku kaybı yanında vücudunuzda bulunan fazla ve gereksiz sıvıyı da yok etmek tabii ki zayıf görünmenize sebep olur. Ancak bunu bilinçsizce yapıp ödem söktürücü ilaçları çayları haddinden fazla kullanmak son derece tehlikeli ve zararlıdır.

ödem

Ödem olduğunu nasıl anlarsınız?

Ödem belirtileri aslında çok kolaydır. Ödemin en büyük belirtisi, çorabınızı giydikten 2 ila 3 saat sonrasında çorabın izinin ayaklarınıza, ayak bileklerinize bacaklarınıza iz bırakmasıdır. Bunun yanında parmaklarınıza taktığınız yüzükler, taktıktan birkaç sonra parmağınızı sıkmaya başlıyorsa, bu durum ödem sorununuz var olduğunun habercisidir.

Hangi gıdalar ödem söktürür?

Birçok besin vücudunuzdaki ödemin atılmasında etkin rol oynar. Örneğin lif içeren gıdalar, özellikle karın bölgesinde oluşan ödemi sökmekte oldukça faydalıdır. Bunun yanında rafine edilmemiş gıdaları yani herhangi bir işleme tabi tutulmamış gıdaları tüketmeniz gerekir. Örneğin yeşil renkli sebzeler, taze mevsim meyveler vücuttaki ödemi söktüren en iyi besinlerdir.

Maydanoz ödem söktürmeye yardım eder mi?

Ödem söktürücü birçok gıda ismi duyabilirsiniz. Örneğin mısır püskülü, kiraz sapı gibi çeşitli gıdaların adlarını duyarsınız. Ancak burada çok dikkatli olmanız gereken konu, bu bahsedilen ödem söktürücülerin vücuda alınacak olan miktarının ayarlanmasıdır. Zira fazla alınması halinde ciddi sağlık problemlerine sebep olur. Lakin ödem söktürücü en faydalı gıda maydanozdur. Sabahları kahvaltı öncesi yiyeceğiniz yarım kâse maydanoz vücudunuzdaki ödemi söktürür. Yani maydanoz suyu, maydanoz çayı değil, sadece taze maydanozu çiğ çiğ yarım porsiyon tüketmek ödem söktürmek için oldukça faydalıdır.

Gebelik döneminde oluşan ödemi yok etmek için neler yapılabilir?

Hamilelik döneminde en çok şikâyet edilen konu ödem vücutta oluşan ödemlerdir. Gebelik döneminde hormonların değişmesi, cilt elastiğinin değişmesi ödemin oluşmasının en belirgin nedenlerindendir. Gebelik döneminde oluşan ödemi gidermek için, herhangi bir ilaç ve ya ödem söktürücü kullanmamanız gerekir. Bol bol hareket etmek, yürüyüş yapmak, maydanoz tüketmek gebelik dönemindeki ödemi yok etmekte oldukça faydalıdır. Bunun yanında rafine edilmiş gıdalardan uzak durmak, doğal ve organik gıdaları tüketmek, taze meyve sebzeleri tüketmek, ara öğünlerle beslenmek ve günde yarım saat yürüyüş yapmak yeterli olacaktır.

Fazla tuz tüketmek ödem yapar mı?

Evet, kesinlikle faza tuz tüketimi, ödemi artırır. Zira ödem oluşmasında alkolden sonra ikinci sırada gelen ödem sebebi olan besin tuzdur. Gün içinde tükettiğiniz meyve ve sebzelerin içinde ihtiyacınız olan tuz zaten mevcuttur. Ekstradan tuz tüketimi vücutta ödem oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Ödem Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. HAVVANA dedi ki:

    vucüdümda yagdan çok ödem oluştu yeşil çay bile ödem yapıyor ne yapabilirim sağlık sorunu oalar kolesterol sınırda.ne yapmalıyım.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica