NEZLE

 

Nezle Nedir?

 

Burun aldığı havayı öncelikle ısıtıp öyle vücuda yollar. Burun kılları tozları ve mikropları vücuda geçirmemek için vardır. Nezleye burna ve soluk borusuna yerleşmiş mikroplar neden olur. Üç gün boyunca burun mukozasında virüsler kuluçka süresi geçirirler. Virüsler burun tıkanıklığına neden olmaktadır. Vücut tepki olarak hapşırma ve burun akıntısına neden olur. Nezle yüksek ateş ile birlikte görülmektedir ve ortalama bir hafta kadar bir süre içerisinde geçmektedir. Nezle grip ile sürekli karıştırılmaktadır. Grip hafif bir hastalık değildir ve ani ateşe neden olur. Grip kas ağrıları ve titremeye neden olur. Nezle daha basittir ve kolay atlatılır. Mevsim değişiklikleri ile gelen nezle sonbahar aylarında sıkça görülür. Çocuklar daha kolay hasta olurlar ve yılda dört beş kere kadar nezle olabilmektedirler. Yetişkinlerin bağışıklık sistemleri daha güçlü olduğundan ortalama yıl içinde iki kere nezle olurlar.

 

nezle belirtileri

Nezle Belirtileri:

Genel olarak bebeklerde nezle görülürse iştahsızlık hâkim olur. Ateş ve ağız kuruluğu ile halsizlik ve huysuzluk görülmektedir. Yetişkinlerde ise genellikle hapşırma, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, mide bulantısı ve takiben kusma gibi belirtiler vardır. Nezle on gün boyunca geçmezse veya ateş ve işitme kaybı ile birlikte kanlı balgam görülmesi durumunda hemen doktora gidilmelidir. Bu belirtiler aynı zamanda bronşit veya zatürreenin belirtisi olabilir.

nezlemi-gripmi

Nezlenin Tedavisi:

Nezle kendi kendine bir haftada geçebilecek bir hastalıktır. Doktora görünmeniz dâhilinde bu dönemi rahat geçirmeniz adına birkaç ilaç kullanmış olursunuz. Grip aşı ile nezlenin hiçbir alakası yoktur. Ateş düşürücü kullanılabilir. Sıvı tüketimi sık yapılmalıdır. Aynı zamanda vücudu desteklemek adına bolca C vitamini tüketilmelidir. Burun tıkanıklığı için burun spreyi kullanılabilir. Bebekler için süt fazlaca verilebilir. Dört aylıktan küçük bebekler için ateş düşürücü ilaç kullanmak sakıncalıdır.

nezle ve tedavisi

Nezleden Korunmak İçin Yapılması Gerekilenler:

Alkol ve sigara içen kişilerin bağışıklık sistemi de zayıftır. Temiz havada egzersiz yapmak iyi gelecektir. Bu sayede metabolizmanız güçlenmiş olur. Hijyen kurallarına dikkat edin. Bahara girdiğimiz şu günlerde ani ısı değişikliğine dikkat etmelisiniz, beslenmenize dikkat ederek, kendinizi koruyabilirsiniz. Bol bol su içmeye dikkat edin, özellikle C vitamini içeren yiyecekler tüketmeye çalışın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica