Mutfak Okulu (3)

Bakliyatların Böceklenmemesi  İçin Neler Yapabiliriz?

Hepimizin kabusudur, evimizde böceklenen bakliyatlar. Sizlere bakliyatlarınızın böceklemenmemesi için ne gibi alternatifler sunacağız hemen aktarmaya başlayalım. Öncelikle  bakliyatlarımızı mutlaka içine koyduğumuz kavanozumuzun ağzını iyice kapatmalıyız. Neden ağzı kapalı bir kavanoz? Çünkü hava alması halinde bakliyatlar da bozulma  olur.  Bakliyatlarınızın hava almayan bir ortamda olmalı hatta mümkünse kapalı bir ortamda olmalıdır. Bunun dışında bakliyatlarınızı en iyi şekilde korumanın en iyi yöntemlerinden biri de kalorifer ortamlarından ve sıcak ortamlardan, tesisatın geçtiği ortamlardan uzak bulundurmak lazımdır. Kaldı ki bakliyatlarınız da her hangi bir şekilde böceklenme yada bozulmayı tespit ettiğiniz anda mutlaka bakliyat kavanozlarınızın yerini değiştirmenizi öneririz sizlere. Bakliyatınızın böceklenmemesi için, evinizde mutlaka sarımsağımız vardır, sarımsağı ayıklamadan 1 diş kavanozunuza ilave edin. Sarımsağın içindeki koku ve antibiyotikler sayesinde her hangi bir şekilde böceklenme olmayacaktır.

Bakliyatların Böceklenmemesi  İçin Neler Yapabiliriz

Makarna tenceresi nasıl olmalı?

İyi bir makarna tenceresi nasıl olmalıdır? Makarna tenceresi kaç cm olmalıdır yada kaç litrelik suyu alacak kapasitede olmalıdır? İyi bir makarna tencerisinin öncelikle alt tavanının ısıya dayanıklı ve sağlam ısı geçirir bir tavanı olmalı. Buda tabi ki makarna tenceresinde en önemli detaylardan bir tanesidir. Bununla birlikte makarna tencerelerinin saplarının çelik olması tabi ki birazcık elinizi yakabilir. Bu yüzden silikon saplı tencereleri tercih etmelisiniz, çünkü düşünün ki 8-10 dakika boyunca bir haşlanma işlemi geçirir makarnalar ve altıda ısıyı geçiren tabanlar oldukları için, tabi ki elinizin yanma olasılığı da çok yüksek bu durumda. Makarna tencerelerinin kapakları özellikle delikli kapaklar olursa çok daha uygun olur. Böylece tencerede hapsettiği haşlama esnasındaki ısıyı dışarı vermiş olur ve böylece makarnalarınız çeşitlerine göre daha iyi pişecektir. Makarna tenceresinin kullanımı sadece makarna tenceresi olarak değilde, daha önce de bahsettiğimiz gibi döküm ve çelik tencerelerimiz de aynı şekilde aynı işleme alabilirsiniz.

Makarna tenceresi nasıl olmalı

Et pişirme tavası nasıl olmalı?

Et pişirme tavası nasıl olmalıdır, konumuz bu iyi bir et pişirme teknikleri yanı sıra iyi pişirmede çok önemlidir. Et pişirmek mutfaklarımızda en büyük kabuslarımızdan bir tabi ki. Et pişirme tavası nasıl olmalıdır dendiği zaman, sizlere 2 tane altarnatif verebiliriz. Öncelikle teflon tava önerebiliriz, bu tavaların en önemli detayı tavanın içindeki çizgileridir. Çizgileriniz ne kadar net olursa, kömür ızgarasında pişirmiş kadar güzel bir et pişirebilirsiniz. Bunun dışında iyi bir et pişirme tavası tabi ki döküm bir tava olmalı, eğer dökümlü bir tava kullanırsanız çok daha lezzetli etler pişirmiş olursunuz. Döküm tavaların en büyük özelliklerinden bir tanesi daha önce yazdığımız gibi içinde çizgilerin olması ve pişen etin suyunu içinde hapsediyor olması yani bu suyu nasıl hapsediyor derseniz içerisindeki o çizgiler pişirme işlemi esnasında etin suyu etrafında birikiyor ve böylece yeniden ekstradan suyu bırakmış oluyor. Yani iyi bir et pişirmenin püf noktalarından ön önemlilerinden bir tanesi kömür lezzetinde et pişirmek için tava seçimini iyi yapmalısınız.

Et pişirme tavası nasıl olmalı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica