Mitral kapak yetmezliği

Mitral kapak, kalpte var olan 4 kapaktan birisi olup, kalbin sol yanını sol kulakçık (atrium) ve sol karıncık (ventrikül) olarak ikiye böler. Mitral kapak yetmezliği ise kalbin içindeki mitral kapağın olması gerektiği şekilde kapanmadığı, kronik ve ilerleyici bir kalp hastalığıdır. Mitral kapağın işlevini tam olarak yerine getirememesi yani tam olarak kapanmaması sonucunda, kalbin kasılması esnasında kalbin sol karıncığına kan tekrar kaçar.

Mitral kapak yetmezliği nedenleri

Mitral kapağın zayıflamasına veya hasara uğramasına neden olan herhangi bir hastalık mitral kapak yetmezliğe sebep olabilir. Kalp tarafından vücuda pompalanan kan miktarında azalma ortaya çıkacaktır. Kalp de bu azalmayı telafi etmek için daha fazla efor sarf eder ve daha hızlı atmaya başlar. Mitral kapak yetmezliği kadınların %6 sında, erkeklerin ise %3 ünde görülmektedir. Fakat 55 yaş üstünde olan kadın ve erkeklerin ortalama %20 sinde bir miktar mitral yetmezlik belirtisine rastlanılır. Bunun yanında nadir de olsa genetik olarak, doğuştan mitral kapak yetmezliği görülebilir. Ayrıca romatizmal kalp hastalığı; mitral kapak yaprakçıklarında kalınlaşmanın olmasına hatta sertleşmesine ve ufalmasına sebep olur. Genel olarak romatizmal kalp hastalıkları, mitral kapak yetmezliği hastalıklarının üçte birinden sorumludur. Mitral yetmezlik, yüksek tansiyon, kalp sol karıncıkta meydana gelen büyüme gibi bazı hastalıkların akabinde de gelişebilir.

mitral_kapak

Mitral kapak yetmezliğinden korunmak
Romatizal ateş ilerlemesini önlemek için, streptokoklarla ortaya çıkan hastalıklarınızda mutlaka doktora görünün. Ayrıca diş tedavileri esnasında mikroplar kana karışabilir ve akabinde endokardit ortaya çıkabilir. Bunu engellemek için diş hekiminizden ilk önce antibiyotik tedavisi isteyebilirsiniz.

Mitral kapak yetmezliği belirti ve bulguları

Çok dikkat çekici belirtileri olmamakla birlikte, yorgunluk, kalp çarpıntısı, öksürük, nefes darlığı, geceleri sık sık idrara çıkma, solunum esnasında ses çıkarma gibi belirtiler görülür.

Mitral kapak yetmezliği tedavisi

Kişi hastalığın şiddetli belirtilerini yaşıyorsa hemen hastaneye yatırılması gerekir. Mitral kapak yetmezliği tedavisinde kapakçıkların cerrahi olarak düzeltilmesi ya da değiştirilmesi gerekir. Gerekli görülürse antiaritmik yani ritim düzenleyici ilaçlar, damar genişletici ilaçlar kullanılarak kalbin yükü azaltılabilir. Kalp atımlarını kuvvetlendirmek için dijital gurubu kalp ilaçları, diüretik yani idrar artırıcı ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Tedaviye ek olarak diyet uygulaması tavsiye edilir.

Mitral kapak yetmezliği Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ömer faruk dedi ki:

    Öncelikle herkese merhabalar…Benim mitral kalp yetmezliğim var ama herhangi bir romatizmal hastalık vaya kalbe vuran bir iltahap sonucu değil doğuştan..doktora gittim sadece beloc ilacını yeterli gördüğünü söyledi.sormak istediğim şey mitral yetmezlik çeşitlerinin içinde doğuştan olanımı yoksa romatizmal olanlarımı daha tehlikelidir..? çok tesekkur ederim….

Sayfa başına git
Yandex.Metrica