Madde Bağımlılığı

Bağımlılık ne anlama gelir?

Uzmanlar insanı biososyal bir varlık olarak tanımlamaktadırlar. Bu çerçevede değerlendirildiği zaman aslında madde kullanım davranışı gerçekleşmeye başladıktan sonra kullanıcı gençlerle ilgili olarak özellikle fizyolojik ve psikolojik sosyal anlamda bir bağımlılık gelişiyor. Bu nedenle aslında burada en temel uygulanması gereken noktalar, fizyolojik bağımlılık maddeyi kişiler artırmak zorunda kalıyor, yoksunluğu yaşıyorlar. Ve bu yoksunlukla birlikte vücutta ve beyinde bir anlamda tahribatlar meydana geliyor diğer bir noktada psikolojik anlamda sonuçta bu anlamda kullanılması ile birlikte hezeyanların yaşanması paranoyanın yaşanması bu noktada ki bağımlılığı psikolojik olarak ön plana çıkarıyor.

Sigara ve alkol bağımlılığı ile madde bağımlılığı arasındaki ilişki nedir?

Gençler yasa dışı maddelere geçerken temel olarak sigara kullanımına, alkol kullanımına reçeteli olarak satılan ilaç doktor tavsiye dışında kullanımına ve aynı zamanda uçucu maddelerin kullanımı ile bu maddelere geçmek durumunda. Yapılan çalışmalar sigara kullanan kişilerin %70 nin madde kullanımının %97 sinin sigara ile bu maddeye geçtiklerini % 58 sinin alkol ile geçtiklerini uçucu maddelerle ve diğer reçeteli ilaçlarla bu maddeye geçtiklerini gözlemlenmiştir. Bu nedenle aslında mücadele edilirken gençlere illegal madde yani yasa dışı madde ile değil, aynı zamanda sigara ve alkol kullanımı ile de bir destek görmeleri siğara ve alkolden uzak durmaları temel olarak ön plana alınması gerekiyor.

Çocuğumu uyuşturucu kullanıldığını gördüm, ne yapmalıyım?

Temel olarak şunu unutmamız gerekiyor, madde kullanmak tek başına bir suç. Bir suç alarak temel olarak insanlar bir suç olarak kullanıldığını gördüğünde bildirmekle temel olarak yükümlüler. Bildirmedikleri zamanda aslında bir suça destek sunmuş oluyor. Bu nedenle aynı zamanda unutulmaması gereken bir başka boyutu da sosyal boyutu yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki bağımlı isteyerek ya da istemeyerek çevresinde ki kişilere bu bağımlılığı bulaştırıyor. O yüzden bununla ilgili tedbirleri almak bununla ilgili destek sunmak adına kullanan kişiyi ilk görüldüğü zaman ihbar etmesi hem o kişi için bir iyilik yapacağını bilmelidir. Bu sizin çocuğunuzsa inanın hem sizi bazı hoş olmayan durumlardan koruyacak hem de çocuğunuzun tedavisine fazla geç kalmadan başlanacaktır.
Tüm fotoğraflarımızın büyük halini görebilmek için aşağıdaki fotoğraflardan birine tıklayarak GALERİMİZE gidebilirsiniz…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica