Kürek kemiği

Kürek kemiği ağrıları

Toraks Çıkım Sendromu ya da Omuz Kapanı Hastalığı adı ile tanınan Torasik Outlet Sendromu (TOS) kollara giden damar ve sinirlerin; boyun, omuz ve göğüs kafesinin birtakım bölümleri arasından ilerlerken baskıya uğraması sonucu oluşan, kol, omuz, boyun ve sırtta meydana gelen ağrı ve uyuşmalar, kimi zaman da kolda şişme ya da morarma ile ortaya çıkan hastalıktır. Bu hastalık kişi için oldukça sıkıntı verici bir haldedir ve teşhis koymak da doktor açısından zor olabilmektedir.
Uzun süre hareket etmeden, oturuş şeklini hiç değiştirmeden çalışılan ve fazla spor yapmayan kişilerde çok sık görülür. Toraks çıkımında damar ve sinirlerin sıkışması birçok farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Kimi kişilerde de çıkımı daraltan fazladan bir kaburga kemiği vardır. Bu alana gelen travmalar, kaburga ve köprücük kemiğinin kırıkları çıkımı daralttığı görülebilir. En çok rastlanılan sebeplerden biri de omuzların aşağı düşerek köprücük kemiğinin kaburga üzerine yaslanarak çıkımı daraltması durumudur. Uzun müddet kolu yukarıda tutarak çalışanlar kolları öne uzanmış ve aynı şekilde çalışanlar da risk altında olanlardır.

kurek-kemigi
Belirtilerine bakıldığında damar ve sinirlerin sıkışmasına bağlı değişik belirtiler gözlemlenir. Damar sıkışması daha ender görülmekle beraber ciddi problemlere sebep olabilir. Kollarda morarma ve şişmeler görülebilir. En sık rastlanılan belirtilerden biri de sinirlerin pozisyona bağlı olarak sıkışmasıdır. Sırt bölgesinde özellikle kürek kemiği etrafında ağrı ve kas spazmları yani kulunçlar, boyun, göğüs ve koltuk altına ağrılar görülebilir. Fakat en çok belirtiler kollarda görülen ağrılardır.
Torasik outlet sendromunun teşhisini koymak zordur. Zira spesifik bir teşhis metodu yoktur. Teşhis, genellikle öykü, muayene ve diğer muhtemel sebepleri ekarte ederek konur. Bunun yanında birtakım pozisyonel testler yapılmaktadır. Ayrıca hastaya boyun filmi çekilerek, fazladan kaburga olup olmadığı kontrol edilebilir. EMG ve SEP isimli sinir iletim testleri yapılabilir. Akabinde hastada boyun fıtığı şüphesi varsa boyun MR’ı çekilebilir.
Torasik outlet sendromu tedavisi için farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. İlk önce hastalığa sebep olan etkenlerin ne olduğu belirlenmesi gerekir. Uzun müddet aynı pozisyonda durulmaması tembihlenir. Kolları yoracak hareketlerden uzak durmak gerekir. Fizyoterapi seansları uygulanabilir. Çok fazla ağrısı olan kişilerde boyun ve sırt bölgesinden yapılacak enjeksiyonlar oldukça tedavi edici özellik gösterir. Cerrahi müdahale gerekirse uygulanabilir.faydalı olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica