Kortizol

Kortizol nedir?

Kortizol, böbreküstü bezlerinin salgılamış olduğu bir tür bir hormondur. Çok yönlü olan bu hormon, yaraların iyileşmesinden ve intihapların iyileşmesine kadar Vücut fonksiyonlarını düzenleyen bir hormondur, stres hormonu olarak da bilinir  Kişinin sinirlendiği ve stresli durumlarda vücudun göstereceği tepkileri frenleyici fonksiyonu vardır. Kişinin sinirlendiğinde vücudunda alarm verilmiş gibi tepkilere hazırlanır. Bu esnada adsenalin türü hormonlar salgılanmaya başlar. İşte tam bu esnada kortizol hormonunun devreye girmesi çok enteresan bir olaydır. Kortizol hormonu sayesinde kan basıncı artar ve şeker oranında yükselme görülür. Fazla kortizol üretimi kadınlarda kısırlığa sebep olabilirken, bağışıklık sistemini baskı altında tutmaya başlar. Hidrokortizon ya da kortizon olarak da tanınan yapay kortizol alerji ve yangı’ya karşı sağaltımda kullanılmaktadır. Kanda yüksek oranda kortizol bulunursa cushing sendromu meydana gelebildiği gibi, böbrek üstü bezleri yeterli derece de kortizon üretmezse bu sefer de addison hastalığı ortaya çıkabilir.

kortizol

Stresli bir hayat sürerken bünye kendiliğinden kortizol maddesi salgılamaya başlar. Burada bünyenin besin üretmesi gerekmektedir. İnsan bünyesi bu esnada enerjiyi yakmaktan çok enerjiyi üretme konumuna geçer. Uzun süre stresli yaşa tarzını sürdüren kişide de doğal olarak yağ depolanması meydana gelir ve vücut yağ rezervlerini artırır.

Kortizol dengesizliği Ne Gibi Hastalıklara Neden Olur?

Zaman zaman, ruhsal ve fiziksel stresin uzun süre olduğu durumlarda, kandaki kortizol seviyesinde inip çıkmalar olabilir ve dengesizlikler ortaya çıkabilir. kortizolun yüksek olması, yorgunluk, tansiyon yükselmesi, mide ülseri, kolesterol yükselmesine deden olmaktadır. Düşük kortizol ise, alkolizme ve kronik yorgunluk sendromuna yol açabilir.

Tıpta çok kullanılan türevdir, tıpta kortizon adı verilen türev intihap ve ödemlerde kullanılır. Dengeyi sağlayabilmek için, düzenli bir yaşam şekli benimsemek en doğru yaklaşım olacaktır bu durumda.

.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica