Kortizol, Kortizol fazlalığı eksikliği belirtileri tedavisi nedenleri sebepleri Kadınca, Kadın, Kadınlar, Kadın Sitesi

Kortizol

Kortizol nedir?

Kortizol, böbreküstü bezlerinin salgılamış olduğu bir tür bir hormondur. Kişinin sinirlendiği ve stresli durumlarda vücudun göstereceği tepkileri frenleyici fonksiyonu vardır. Kişinin sinirlendiğinde vücudunda alarm verilmiş gibi tepkilere hazırlanır. Bu esnada adsenalin türü hormonlar salgılanmaya başlar. İşte tam bu esnada kortizol hormonunun devreye girmesi çok enteresan bir olaydır. Kortizol hormonu sayesinde kan basıncı artar ve şeker oranında yükselme görülür. Fazla kortizol üretimi kadınlarda kısırlığa sebep olabilirken, bağışıklık sistemini baskı altında tutmaya başlar. Hidrokortizon ya da kortizon olarak da tanınan yapay kortizol alerji ve yangı’ya karşı sağaltımda kullanılmaktadır. Kanda yüksek oranda kortizol bulunursa cushing sendromu meydana gelebildiği gibi, böbrek üstü bezleri yeterli derece de kortizon üretmezse bu sefer de addison hastalığı ortaya çıkabilir.

kortizol

Stresli bir hayat sürerken bünye kendiliğinden kortizol maddesi salgılamaya başlar. Burada bünyenin besin üretmesi gerekmektedir. İnsan bünyesi bu esnada enerjiyi yakmaktan çok enerjiyi üretme konumuna geçer. Uzun süre stresli yaşa tarzını sürdüren kişide de doğal olarak yağ depolanması meydana gelir ve vücut yağ rezervlerini artırır.

SIK KULLANILANLARA EKLE

Bitkisel Çaylar İlişkiler Beğenilenler Pançolar Yelek Modelleri Ayakkabı Modelleri Nakışlı İşlemeler Çantalar Battaniyeler Fasulye Yemeği Tarifleri Danteller Sütlü Tatlılar Yüz Güzelliği Atkılar Biber Yemekleri Patlıcan Yemekleri Şifalı Otlar Hastalık Belirtileri Şerbetli Tatlılar Modern Dekorasyon Saç Modelleri Bulgur Yemekleri Dekorasyon Fikirleri Patates Yemekleri Pirinç Yemekleri Hamur işi Tarifleri Bitkisel Tedavi Kıymalı Yemekler Domates Yemekleri Sağlıklı Yaşam

“ Kortizol ” yazısı için İlk yorumu siz yapın

Bu yazı için yorum yapın