Köpekler Hakkında Enteresan Bilgiler

Köpekler Hakkında Enteresan Bilgiler

Köpeklerin en inanılmaz özellikleri nelerdir?

Evet köpekler gerçekten çok enteresan özelliklere sahip ve şimdi onların sahip oldukları bu süper özelliklerine değineceğiz.
Köpekler sahip oldukları, duyuları sayesinde havadaki küçücük bir değişiklikleri fark edebilirler. Örneğin yaklaşan bir fırtınayı size haber verebilirler.
Şivavalar biliyorsunuz o küçük köpekler, minicik bedenlerine rağmen en yüksek işitme aralığına sahip köpeklerdir. Yani çok alçak frekansları ve çok yüksek frekansları bile duyabilirler.
En entesan olan ise, köpeklerin kulaklarını hareket ettirmelerini sağlayacak 18 tane özel kası olduğudur.
Kuyruğunu sallayan köpek gördüğünüz zaman, şöyle bir izlenim doğar hepimizde “bizi benimsedi” ama köpeklerin sinirli iken ve gerginken de kuyruklarını sallayabilirler. Aman dikkat! Eğer sola doğru belirgin bir şekilde sallıyorsa, yanına rahatlıkla yaklaşabilirsiniz.
Köpeklerin de aşık olduğunu biliyor muydunuz? Evet, yapılan bir araştırmaya göre, köpeklerin beyninde aşk hormonu olarak da adlandırılan oksitosin salgıladığını tespit edilmiş.Bilindiği üzere bu hormon, insanlarda birbirine sarıldıkları ve öpüştükleri zaman ortaya çıkıyor.
Köpeklerde bizler gibi terliyorlar tek farkla, onlar ayaklarında bulunan ter bezleri terliyorlar.

 

Köpekler nasıl görür?

Köpekler süper yaratıklardır, ve gerçekten de süper özellikleri var. Biz çoğu zaman bunların farkına varmıyoruz ama gerçekten de öğrendiğimizde bizi hayrete düşürecek özelliklere ve yeteneklere sahipler onlardan bazılarını sizin için derledik. Şunu hepimiz duymuşuzdur “köpeklerin hepsi renk körüdür” Peki ne kadar doğru? Çok doğru değil, köpekler renk körü değildir sadece bize göre biraz daha az renkli görürler. Nasıl mı? Şöyle: Şu an bir kırmızı renkli bir kazak giydiğinizi fotoşop karesi olduğunu düşünelim, burada yeşili biraz azaltalım biraz da kırmızı azaltalım, şöyle bir görüntü çıkar karşımıza soluk kırmızı hafif maviye dönük dünya görüşüne sahiptirler. Daha masmavi, pembe değil mavi dünyaları var aslında. Köpek görüşünün süper enteresan bir özelliği daha var, köpekler geceleri çok daha net görüyor. Şöyle: gece size baktığın da parlayan gözleri görmüşsünüzdür, gözlerinin arkasında ışığı toplayıp tekrar retinaya yansıyan bir tabaka var ve bu tabaka sayesinde çok az ışıklı ortamlarda bile alaca karanlıkta yada sabaha karşı, akşam üstü yada gece ay ışığında bize göre çok daha iyi görebildiğini biliyor muydunuz? Köpek gözünün bir süper özelliği de süper hızlı görmesi bu şu demek: Biz saniye de yirmi karekter kadar görebiliyoruz ama köpekler saniyede 200 karakter görüp bunu algılayabiliyorlar.
Köpekler Hakkında Enteresan Bilgiler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica