KOLLARI SIVAYIN TEMİZLİK VAKTİ

Bu aralar bir çok kadının aklında evi şöyle dip köşe iyice bir temizleme fikri var. Hatta belki çoğumuz da bu düşünceyi eyleme geçirmiş durumda. Bazılarımız ise gözü korktuğu için bu düşünceyi henüz harekete geçirebilmiş değil. Bahar temizliğini bitirip misler gibi oturanlarda mevcut ya da halen bu telaşı sürdürenleriniz de olabilir. İşte tam da bunun için küçük püf noktaları sunmak istedik sizlere. Ancak kabaca temizlik bile bir günde tam anlamıyla bitmezken bahar temizliği de doğal olarak bir günde bitmez. Banyo, mutfak ve salon pırıl pırıl olmak için bizleri bekliyor. Fakat evlerimizde inatçı lekeler fazla olduğu için bilek gücü harcamak gerekebilir.

b

Duvar temizliği: İşe duvarlardan başlamalısınız. Duvarlarınızı aşağıdan yukarıya doğru temizleyin. Eğer aksi yönde temizlerseniz duvardaki damlalar aşağıya doğru akar ve bu da duvarınızda lekelerin oluşmasına sebep olur. Duvarınızı silmek için dört litre sıcak suya iki yemek kaşığı boraks karıştırın. Bir sünger yardımıyla bu karışımla duvarınızı silin ve kuru bir bezle kurulayın. İki yemek kaşığı mısır nişastası ile yarım bardak sirkeyi dört litre su ile karıştırın. Sünger yardımıyla bu karışımla duvarlarınızı silin. Kuru bez ile kurulayın.

f

Kalorifer peteklerinin duvarlarda bıraktığı is lekelerini temizlemek için kuru bir beze karbonat dökerek duvarlarınızı silin. Lekelerin kolayca çıktığını göreceksiniz. Eskiyen veya değişmek istediğiniz duvar kağıtlarınızı çıkarmak için eşit miktar sirke ve suyla, yani bir bardak su ise bir bardak sirke, kağıtlarınızı iyice ıslatın. Biraz beklettikten sonra bir spatula yardımıyla kazıyın.

Cam temizliği: Camlarınızı silerken ise önce çerçevelerden başlayın. Sirkeli su ile camlarınızı silin.  İki bardak sirkeyi bir litre suyla karıştırın. Bununla camlarınızı silin. Sildikten sonra camda leke oluşmaması için gazete ile kurulayın. Eğer camlarınız çok kirli ise bir miktar suya arap sabunu koyarak köpürtün ve camın kaba pisliğini alın ve daha sonra sirkeli suyla silin.

j

Halı temizliği: Yarım kilo mısır nişastasını halıların üzerine serpiştirin. Daha sonra halınızı biraz silkeleyin. Yarım saat bekledikten sonra elektrik süpürgesiyle mısır nişastasını süpürün. Bu işlem halının diplerine çökmüş olan pisliğin giderilmesi içindir. Sonrasında ise sıcak su ve arap sabununu köpürterek halınızı silin. Halınızın parlak olmasını istiyorsanız elma sirkesi ile bir kez daha silmenizi öneririz.  Sirkenin kokacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira bu işlem halınızın parlak olmasını sağlayacaktır.

h

Sirkenin leke sökücü özelliği bulunduğundan halıda leke oluşmuşsa lekenin üzerine bir miktar sirkeli su dökün ve biraz beklettikten sonra iyice durulayın.

Koltuk temizliği: Eğer koltuklarınız fazlaca lekeliyse önce limonla temizleyin. Limon kabuğuyla lekeli bölgeleri ovarsanız lekenin yok olduğuna şahit olursunuz. Eğer bu yeterli gelmezse ve koltuğunuz ağır lekeliyse limonun üstüne birde tuz ekleyerek silebilirsiniz.  Eski çay lekelerini limon tuzu ve su karşımı ile ıslatıp ılık su ile güzelce durulayın. Bunun için  iki ya da üç gram kadar limon tuzunu iki yüz ml su ile karıştırmanız yeterli olacaktır. Eğer koltuk ve mobilyalarınızda farklı bir koku varsa ve değişik bir koku geliyorsa üzerine nişasta, tuz veya karbonat serpip bir ya da bir buçuk saat beklettikten sonra güzelce süpürün. deri ve suni deri koltuk veya sandalyeleriniz varsa bunları ılık ve deterjansız su ile silin.

c

Küvet ve duşakabin temizliği: Banyo ve duşakabin camlarını karbonat ile iyice silip durulayın. Fayanslardaki lekeleri yok etmek için iki bardak sirkeyi beş dakika kadar kaynatın. Banyonuzu bu karışımla ıslatarak yarım saat bekletin ve sonrasında durulayın.

d

Duşakabininizi temizlemeden önce yarım litre kaynamış su ile bir yemek kaşığı arap sabunu,  bir çay bardağı sirke, bir tatlı kaşığı çamaşır sodası ve boraksı bir püskürtme şişesine koyarak iyice çalkalayın ve bu karışımı duşakabininize sıkın. Sirkeli su ile durulayıp kuru bir bezle silin.

e

Mutfak dolabı temizliği: Bir çay kaşığı kadar sıvı sabun, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir büyük fincan sirke, yarım su bardağından biraz fazla ılık su ve biraz da arap sabununu karıştırın.

m

Bu karışımı püskürtme şişesine koyup dolaplarınıza püskürtün ve bir sünger yardımıyla silin. Islak bezle de iyice durulayın.

k

Mutfak dolaplarınızdaki yağları çıkartmak için bir ölçek elma sirkesi ile bir ölçek suyu karıştırıp ıslak bez yardımıyla silin ve kurulayın.

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica