Kızamıkcık, Kızamıkcı!ğın belirtileri, Kızamıkcık'ta neler yapılmalı, Kızamıkcık'ta neler yapılmamalı Kadınca, Kadın, Kadınlar, Kadın Sitesi

Kızamıkcık

Kızamıkçık, virüs kaynaklı bulaşıcı bir enfeksiyondur. Çocuk ve erişkinlerde, hafif  ateş ve döküntüyle hastalık seyreder. Genellikle kış sonu ve ilkbaharda görülür. Hastalık başlamadan iki hafta öncesinden ve bir hafta sonrasına kadar bulaşıcı özelliğini taşır. Hastalık havayolu ve temasla geçebilir.

kızamıkcık

Tipik belirtileri:

Yüzde başlayıp, tüm vücudu saran soluk kırmızı beneklerdir. Hızı üç gün sürer, hafif ateş ve boğaz ağrısı olabilir. Kulak arkasındaki lenf bezleri şişer, eklemlerde ağrı ve şişlikler görülebilir.

kızamıkcık.jpg-2

Aşısı çok etkili olduğu için, çocuklarımızın zamanında aşılarının yapılmasına dikkat edelim. Tekrarlanan bir aşı olduğu için dört, altı yaşında ihmal etmeyelim. Aşılanmayan bir anne hamile kaldığında bebek için büyük risk taşır. Anne karnındaki düşük tehlikesi yaşayabilir, bunun yanı sıra körlük ve işitme engelli olabilir.

Aşılanmamış yetişkinlerin işleri gereği çocuklarla, hamilelerle temasları varsa, aşılanmaları uygun olur.

SIK KULLANILANLARA EKLE

Bitkisel Çaylar İlişkiler Beğenilenler Pançolar Yelek Modelleri Ayakkabı Modelleri Nakışlı İşlemeler Çantalar Battaniyeler Fasulye Yemeği Tarifleri Danteller Sütlü Tatlılar Yüz Güzelliği Atkılar Biber Yemekleri Patlıcan Yemekleri Şifalı Otlar Hastalık Belirtileri Şerbetli Tatlılar Modern Dekorasyon Saç Modelleri Bulgur Yemekleri Dekorasyon Fikirleri Patates Yemekleri Pirinç Yemekleri Hamur işi Tarifleri Bitkisel Tedavi Kıymalı Yemekler Domates Yemekleri Sağlıklı Yaşam

“ Kızamıkcık ” yazısı için İlk yorumu siz yapın

Bu yazı için yorum yapın