Kas yırtılması

Kas nedir?

Kas, kişinin iskelet sistemini saran, vücuttaki organların hareket etmesini sağlayan, lif isimli küçük telciklerin birleşmesiyle meydana gelen yapıdır.

Kas yırtılması nedir? Kaslar nasıl yırtılır?

Bedeninizi aşırı zorlayacak hareketlerde bulunduğunuz zaman, lifler arasında oluşan kanamaya aks yırtılması denir. Bazı zamanlar kasların yapmış olduğu fazla hareketler de kas yırtılmasına sebep olabilir. Örneğin kolunuz ile yapacağınız bir kaldırma işlemini 20 kilograma kadar yapabiliyorsanız ve bu ağırlığı 40 kilograma çıkarırsanız kas yırtılması oluşabilir. Ya da gün içinde kolunuzu ortalama 500 kez açıp kapayabilirken bu sayıyı herhangi bir sebepten 600 e çıkardığınızda kas yırtılması gerçekleşebilir. Kas yırtılmaları aniden meydana gelebilir ve kas yırtılan bölgede şiddetli ağrı oluşur.
Kas yırtılmaları daha ziyada ağır yük taşıyan işçilerde, ağır sporlar yapan sporcularda görülmektedir. Aynı zamanda ısınma hareketleri yapmadan çalışmaya başlayan haltercilerde ve futbolcularda da kas yırtılmaları görülür. Çünkü kaslar soğukken yırtılmaya daha meyillidirler.

kas-yirtilmasi

Kas yırtılmasının belirtileri nelerdir?

• Kas yırtılması olan bölgede şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık meydana gelir.
• Kasların bütünlüğünde bozulmalar meydana gelir
• Kas yırtılmalarında ileri derecede kanamalar görülür
• Kas yırtılması halinde kuvvet ve hareket kaybı yaşanır
• Kas yırtılmaları ani ve şiddetli kramplara sebep olur
• Kaslar üzerinde el ile hissedebileceğiniz bir boşluk oluşur

Kaslarda yırtılma olduğu anda ne yapılmalıdır?

Kas yırtılması yaşadığınız anda yaptığınız işi aktiviteyi hemen bırakın
Kas yırtılmasına bağlı kanama ve hasarı artıracak hareketler yapmaktan kaçının
Kas yırtılmasının yaşandığı bölgeye masaj yapmaktan kaçının
Kasların yırtıldığı alana soğuk pres uygulayın
Kas yırtılmasının olduğu bölgeye koruyucu bandaj veya atel yaptırın
En önemlisi kesinlikle hemen doktora başvurun

Kas yırtılması nasıl tedavi edilir?

Kas yırtılmasına tedavi sürecinde asıl amaç, kanamanın kas yırtılan bölgeden uzaklaşmasını sağlayabilmektir. Kanın kas yırtılan bölgeden uzaklaşmasını sağlamak için, lifin koptuğunu anladığınız andan itibaren, hemen buz torbası gibi bir şey ile soğuk pres yapılmalıdır ve bu süreç 48 ila 72 saat arasında devam etmelidir. Kas yırtılması tedavisi için uygulanacak olan buz tedavisini gün içinde 3 defa 20 dakika boyunca kasın yırtıldığı bölgeye koymanız faydalı olacaktır. Buz tedavisini uygularken, cilde zarar vermemek için bir havluyu araya koymayı ihmal etmeyin. Bunun yanında fizik tedavi yöntemi ile kas yırtılmaları tedavi edilmelidir.

Kas yırtılması ufak bir kas alanında meydana gelmiş ise bu bölgeye alçı ya da atel uygulanır. Takviye olarak ağrıları dindirmek için ağrı kesici ilaçlar verilir. Kas yırtığı çok büyükse eğer bu sefer kas yırtıklarının uçları cerrahi müdahale ile dikilir. Kas yırtılmasına evde bakım yapmak isterseniz bir miktar kepeğin üzerine bir miktar sirke döküp, bunu hamur haline getirip kas yırtılması olan bölgenin üzerine koyabilirsiniz.
Kas yırtılmasının ardından alacağınız tedavi ile kas yırtılmasının derecesine bağlı olarak, farklı iyileşme süreçleri görülür. Küçük kas yırtılmaları genelde 2 ila 3 hafta arasında iyileşme gösterirken, daha büyük kas yırtılmaları 6 haftaya kadar iyileşme süreci gösterebilir.

Kas yırtılması Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. ORHAN ŞENGÜN dedi ki:

    2 yıldır omuzumda lif yırtılması ezik kireçlenme var gitmediğim doktor kalmadı omuzda kasılmalar yüksek derecede ağrılar mevcut. bu ağrılar boyun bölgesinede ve bel bölgesinede vuruyor mr çektirdim boyun fıtığı ve bel fıtığı başlangıcı dediler. ağrılar sırt bölgesine ve köprücük kemiğinin yanındaki damara kadar vuruyor sinirlerde bir sorun var galiba yada kan birkmesi egzersiz tedavisi diyorlar hergün yapıyorum sadece rahatlatıyor 2 yıldan beri bir sonuç alamdım ne yapmam gerekiyor. şimdiden tşk. ederim

  2. şamet matyar dedi ki:

    slm benim kolum çok agrıyor bazen şişiyorda korkum kas yırtılmasından korkuyorum öyle bi şey varmıdır?

Sayfa başına git
Yandex.Metrica