Kas Kasılması

Kas kasılmasında etkin rol oynayan iki faktör kalsiyum ve magnezyumundur. Kasın kasılmasının meydana gelmesinde, miyozin moleküllerinin başında meydana gelen çapraz köprülerin aktin miyofilamentini çekmesi rol oynar. Kasılan kasın boyunda kısalma meydana gelir ve bağlı bulunduğu kemiği çekmeye başlar. Kas kasılması için olması gereken enerji kaynağı ATP’dir ve bu enerjinin birçoğu çapraz köprülerin aktin filamentlerini çekilmesi aşamasında kullanılır. Kas kasılmasında asıl enerji kaynağı olan besinlerle alınmakta olan karbonhidrat, yağ ve proteinlerin oksidatif yıkımıyla oluşan ATP’dir. ATP’yi tekrar meydana getirebilmek için gerekli enerji kaynağı, kasların içinde birikmiş olan glikojenden gelmektedir.

kramp ve sebebleri

 

Kasılma tipleri incelendiğinde iki tür kas kasılması dikkat çeker. Bunlar izometrik kasılma ve izotenik kasıldır. İzometrik kasılma, kasın boyunda etkin bir değişiklik meydana gelmez. İzotenik kasılma ise net bir yüke karrşı yapılan ve kasın boyunun kısalması ile sonuçlanan kas kasılmasıdır. Bunun yanında dikkat çeken diğer bir kas kasılması ise, tetanik kasılmadır. Tetanik kasılma ise uyarıların süratli bir biçimde yinelenmesi ile kasın gevşemeden devamlı kasılması halidir. Örneğin spazm ve kramp iskelet kasında dikkat çeken kasılma tetanik kasılmadır.

kramp nedir

Kasın çok önemli bir özelliği var, hem gevşeyebilen hem kasılabilen bir doku. Ana problem şu, bir aynı pozisyonda durabilecek olursa adale gevşeme niteliğini yitirir kas sürekli kasılma pozisyonunda kalır. Kasılma olan adale çok ciddi bir yanıt verir ağrır ve sparzm duygusuna kapılır en çok bel ve boyun bölgesinde hissederiz. Özellikle kimlerde görürüz, banka çalışanlarında ofis çalışanları, bilgisayar karşısında vakit geçirenler yanlış pozisyonda ders çalışan  çocuklarda görülür. NEDEN? Boynunu aynı pozisyonda kaldığı için adale kasıldığı için biz adalenin ağrı şikayeti ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunun dışında  en önemli eşlik eden bulgu, hastanın genellikle kolunda yada bacağında hissetmiş olduğu ek ağrılardır. Çünkü adalenin gerginliği aşagıdaki diğer adalelerinde gerginleşmesine yol açıyor ve eşlik eden  başka ağrılarda duyuyoruz. Tedavide ana prensip kasılmış adaleyi gevşetmektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica