Kas Kasılması, Kas Kasılması Belirtileri Tedavisi Nedenleri Sebepleri Kadınca, Kadın, Kadınlar, Kadın Sitesi

Kas Kasılması

Kas kasılmasında etkin rol oynayan iki faktör kalsiyum ve magnezyumundur. Kasın kasılmasının meydana gelmesinde, miyozin moleküllerinin başında meydana gelen çapraz köprülerin aktin miyofilamentini çekmesi rol oynar. Kasılan kasın boyunda kısalma meydana gelir ve bağlı bulunduğu kemiği çekmeye başlar. Kas kasılması için olması gereken enerji kaynağı ATP’dir ve bu enerjinin birçoğu çapraz köprülerin aktin filamentlerini çekilmesi aşamasında kullanılır. Kas kasılmasında asıl enerji kaynağı olan besinlerle alınmakta olan karbonhidrat, yağ ve proteinlerin oksidatif yıkımıyla oluşan ATP’dir. ATP’yi tekrar meydana getirebilmek için gerekli enerji kaynağı, kasların içinde birikmiş olan glikojenden gelmektedir.

kas-kasilmasi

Kasılma tipleri incelendiğinde iki tür kas kasılması dikkat çeker. Bunlar izometrik kasılma ve izotenik kasıldır. İzometrik kasılma, kasın boyunda etkin bir değişiklik meydana gelmez. İzotenik kasılma ise net bir yüke karrşı yapılan ve kasın boyunun kısalması ile sonuçlanan kas kasılmasıdır. Bunun yanında dikkat çeken diğer bir kas kasılması ise, tetanik kasılmadır. Tetanik kasılma ise uyarıların süratli bir biçimde yinelenmesi ile kasın gevşemeden devamlı kasılması halidir. Örneğin spazm ve kramp iskelet kasında dikkat çeken kasılma tetanik kasılmadır.

SIK KULLANILANLARA EKLE

Bitkisel Çaylar İlişkiler Beğenilenler Pançolar Yelek Modelleri Ayakkabı Modelleri Nakışlı İşlemeler Çantalar Battaniyeler Fasulye Yemeği Tarifleri Danteller Sütlü Tatlılar Yüz Güzelliği Atkılar Biber Yemekleri Patlıcan Yemekleri Şifalı Otlar Hastalık Belirtileri Şerbetli Tatlılar Modern Dekorasyon Saç Modelleri Bulgur Yemekleri Dekorasyon Fikirleri Patates Yemekleri Pirinç Yemekleri Hamur işi Tarifleri Bitkisel Tedavi Kıymalı Yemekler Domates Yemekleri Sağlıklı Yaşam

“ Kas Kasılması ” yazısı için İlk yorumu siz yapın

Bu yazı için yorum yapın