Facebook’ta Avataria Tehlikesi (Anne ve babalar mutlaka okusun)

Çocukların gerçekte akrabaları, hatta öz babaları tarafından 5’er 10’ar taciz edildiği ülkemde, sanaldan bişey olmaz diyen olursa bu yazının altında, peşin peşin belasını versin!
İnternet sadece yetişkinlerin alanı değil, günümüzde çocuklar bizlerden daha fazla zaman harcayabiliyorlar. daha çok oyun sitelerine takılıyorlar, anne kızım-oğlum ne yapıyorsun dediğinizde anne oyun oynuyorum, dediğinde sizde içiniz rahat tamam dediğinizi duyar gibiyiz. Öyle ya nette gezip bilmediği yerlere girip zarar göreceğine masumane çocuklar için hazırlanılmış bir oyun sitesinde nasıl olsa varsın istediği gibi oynasın diye düşünüyorsunuz. Yada günde belirli bir saatinde izin veriyorsunuz onun dışında ders ve belirli sorumluluklarıyla vakit geçirmesini sağlıyorsunuz. Peki siz çocuğunuzun oynadığı oyunları kontrol ediyor musunuz? Hiç oyuna girip oyunun içeriğinin ne olduğunu gördünüz mü?
Avataria Facebook’ta oynanan binlerce oyun arasında yer alan bir oyun, Avataria’da çocukların istismar edildiği iddia edildi. Ekşi Sözlük bilmeyeniniz yoktur, Ekşi Sözlük ‘Soğuk ulke’ isimli yazarın paylaşımıyla büyük ses getiren Avataria isimli oyunun, özellikle çocuklar için oldukça sakıncalı içerikler barındırdığını. Çocukları olumsuz yönde etkileyebileceğini Avataria’ya her yaşta kullanıcılar rahatlıkla girebildiğini vurguladı.
Oyuna girildiği zaman, kullanıcılar kendi avatarını oluşturuyor, saç ve göz rengini seçiyor, ismini belirliyor. Daha sonra Oyun online olarak oynandığı için, diğer kullanıcılarda facebook kullanıcısı, örneğin diğer bir kullanıcı hazırladığın avatarın yanına gelip, “Benimle sevgili olur musun?”, “Benimle evlenir misin?” gibi sorular sorabiliyor. Hatta ve hatta işi rahat bir şekilde ileriye götürüp sanalda bir eve girip kullanıcılar soyunup aynı yatağa yatan iki kişiyi çocuk görebiliyor.
Ekşi Sözlük yazarlarından ‘soguk ulke’nin tehlikeye dikkat çeken paylaşımı sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Ekşi Sözlük yazarı 9 yaşındaki yeğenini oynarken gördükten sonra şüphelenerek oyunu kendini 9 yaşında tanıtarak oynarken yaşadıklarını şöyle anlattı.
Ekşi Sözlük yazarı ”soguk ulke” nin tehlikeye dikkat çeken paylaşımı sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. İşte Ekşi Sözlük’te büyük tartışmalara neden olan o paylaşım:

Facebook’ta Avateria Tehlikesi
Facebook'ta Avataria Tehlikesi

9 yaşında bir yeğenim var. genelde gün içinde minimum 1 saat internete girme hakkı vermiş ebeveynleri.
dün internetteyken yanına oturup neler yaptığına bakmak istedim. benim yarım aklımda bir çocuk facebookta en fazla bebek giydirip, araba yarışı falan oynar çünkü. ekranda “avataria” diye bir oyun açık, bir sürü avatar oradan oraya yürüyerek “sew olmak isteyen”, “benim evde parti var hadi aşkım gel” yaza yaza dolaşıyor. önce onları oyun içerisinde bağımsız hareket eden “bot” hesaplar sandım. sonra biraz daha yakından bakınca, kişilerin birbiri ile gayet anlamlı bir biçimde iletişim kurduğunu farkettim. hem de ne iletişim!
yeğenime bana oyunu anlatmasını, beğenirsem oynayabileceğimi ve ona ihtiyacı olan can, hamle ya da malzeme vs yardımı yapabileceğimi söyledim. bizim kafa kalmış tabii “çiftlik – candycrash” oyunlarında. “burda” dedi, güzel giyiniyorsun. görevler var onları yapıyorsun, sonra klube gidip kendine bir sevgili buluyorsun.” tam o sırada yanına bir avatar gelip, onunla evlenmek istediğini söyledi. allahım bizimki bir panik, bir mutlu! dedim “tanıyor musun?” “hayır, dedi. tanışacağız.”
şöyle arkama yaslanıp yeğenimin yüzüne baktım. o heyecanla klavyeye abanmış yazmakla meşguldü. 9 yaşında lan daha! 9!
neyse vesselam, karşıdaki şahıs, yeğenime sorular soruyor. nerde okuyosun, kaç yaşındasın vs. bizimki de cevap veriyor. bizimki yazıyor “9 yaşndym” karşıdan cevap geliyor: “demek 9 yaşındasın. ben de 11 yaşındayım”
bi dakka dedim, bu kişi 11 yaşındaysa, ben henüz doğmadım!
hemen pc başından kaldırdım yeğenimi. kendi facebook hesabımı açtım, oyunu buldum ve oynamaya başladım. benim avatarı gayet hanım hanım giyimli, gözlüklü bir tip yaptım. yeğenim atıldı hemen: “ah ya! çok çirkin bir kız oldu bu. kimse bakmayacak sana!”
neyse efenim, oyun içinde bir kaç çer çöp toplayıp başlangıç görevlerini bitirince, hemen parka gidip bir “arkadaş” edinme görevi geldi. parka gittik. daha gireli iki dakika olmadı ki, biri yanıma geldi. “slm” yazdı. “slm” dedim. “arkadaş olalım” dedi. “olur” dedim. istek gönderdi kabul ettim. “hadi bana gel” dedi. o gitti, ben yeğenimin yardımıyla onu takip etmeyi öğrendim. evi olarak dekore ettiği bir odaya girdik. (yeğenimi kibarca yanımdan uzaklaştırdım. zira gidişatı pek beğenmedim.) “kaç yaşındasın” dedi. “” 9 dedim. “tamam, ben de 11, hadi oynayalım.” dedi. “ne oynayacağız ben daha yeniyim. bilmiyorum oynamayı” dedim. “tamam ben sana öğreteceğim.” dedi. ekranın üst köşesinde “*** seni öpmek istiyor” diye bir pencere açıldı. kabul ettim.
bundan sonraki diyalogları aynen yazıyorum:
Facebook'ta Avataria Tehlikesi-
– hadi üstümüzü çıkaralım.
ben – neden
*** -böyle oynayalım
ben – ama ben bilmiyorum.
***-tamam. okuyor musun
ben-evet
***-nerde
ben -(salladım bi okul adı)
***-tamam ben de okuyorum. daha önce hiç külodunu çıkarmadın mı
ben-anlamadım
***-külodun ne olduğunu biliyorsun di mi
ben-evet
***-tamam. şimdi onun içinde bişey var ya. o nasıl görünüyor
ben-anlamadım.bilmiyorum
***- tamam. evde yalnız mısın
ben-hayır annem var
***-tamam yanında mı
ben-hayır
***-tamam.gelirse haber ver
ben-tmm
***- bundan sonra burda sadece beni bul tamammı başkasını kabul etme
ben-tamam
***-ben sana gold vericem.gelinlik alıcam. puan da kazanırsın. seviye atlarsın
ben- tamam
***-facebook hesabın var mı
ben-annemin var
***-tamam telefonun var mı
ben-yok annem doğum günümde alcak
***-tamam ne zaman doğum günün
ben- temmuzdaa
*** tamam eğer annen almazsa ben sana alırım
ben-telfon mu
***-evet ama burda sadece benimle konuş bir de bana sana gönderebileceğim bi adres lazım
ben- tamam
***-tamam sex oynayalım mı
ben- nasıl oynucaz
***- sen şimdi külodunu çıkar onun içindeki ………
gerisini yazmayacağım çünkü baya baya bildiğin detaylı oldukça açık ve anlaşılır bi biçimde yazdı adam! 9 yaşında olduğumu söylediğim halde. 9 yaşında bir çocuk için bile basit kaçacak bir dille yazdığım halde. baya baya detaylı ve açık anlattı adam!
elim ayağım hala titriyor. kendimi 9 yaşında bir çocuk gibi taciz edilmiş, mahremine girilmiş hissediyorum.
napıyorsun abi çocuklarınıza!
çocuklarınıza ne ya-pı-yor-su-nuz!
nasıl farkında olmazsınız, nasıl ilgilenmezsiniz neyi – nasıl kullandıklarıyla?
nasıl kontrol etmezsiniz?
girdiği bir oyunu nasıl incelemez, nasıl “neyse hazır o oynuyorken ben de telefonumdan internette gezineyim” dersiniz?
nasıl farkında olmazsınız tehlikenin!
allah kahretsin, nasıl?!!
olmaz, olmayacak belli. ama bir umut, bir anne ya da baba “dur lan şu çocuk avataria diye bir oyun oynuyor. bir bakalım nasıl bir oyunmuş bu” diye merak eder de, internette arama yapmayı akıl ederse, bu yazı önüne düşsün, o koca kafasına balyoz gibi insin diye paylaşıyorum burda!
çocukların gerçekte öğretmenleri, akrabaları, hatta öz babaları tarafından 5’er 10’ar taciz edildiği ülkemde, sanaldan bişey olmaz diyen olursa bu yazının altında, peşin peşin belasını versin!
hadi, kalın sağlıcakla!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica