Evinizde Bulundurmanız Gereken 6 Baharat

Merhaba sevgili takipçilerim çok özel konular çok faydalı bilgiler ile yine sizlerle beraberiz. Yıllarca mutfaklarda kullandığınız baharatların nelere şifa olduğunu biliyor muydunuz?
Dilerseniz baharatta öte adeta ilaç etkisi gösteren ve çoğumuzun mutfaklarında kullandığı baharatların özelliklerini ve nerelerde kullanıldığını birlikte inceleyelim.

Kişniş
Kişniş:
Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucu kişniş bitkisinin anksiyete (sürekli aşırı endişe durumunana sebep olan psikolojik hastalık) faydalı olduğunu anksiyete hastalığının belirtileri azalttığı ispatlanmıştır.
Kişniş sadece anksiyete hastalığı değil Tip 2 diyabet evde faydalı olan bir bitkidir.Etkisini haşlanmış sebzeler, salata sosları ve kahvaltıda yumurta ile birlikte tüketebilirsiniz sevgili hanımlar.
Zerdeçal
Zerdeçal
Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre zerdeçalın içinde bulunan bir maddenin kanserle savaşta umut verici olduğu söylenmektedir. Zerdeçal prostat kanseri için gerekli hormonları baskıladığı gibi tümörlerin büyümesini engeller.Zerdeçalın nasıl kullanılacağına gelecek tavuk ve sebze çorbasının da salatalarda ve özellikle yağda kırılan yumurta üzerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca karabiberli birlikte kullanarak etkisini arttırmanız mümkün…
Karabiber
Karabiber
Dünyada ve ülkemizde en çok tüketilen baharat olan karabiber ülkemizde neredeyse tüm yemeklerde kullanılır.
Son yıllarda yapılan araştırmalara göre karabiber en güçlü anti-osteoporoz etkisine sahip baharattır.Karabiber baharatı kan hücrelerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasına ve kemik sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır.
Zerdeçal

Tarçın
Tarçın
Dünyada ve ülkemizde oldukça yaygın olan diyabet hastalarına önerilen tarçının faydaları saymakla bitmez.
Kan şekerinin yüzde ona kadar düşürülebilir ve tarçın aynı zamanda zayıflama ya da yardımcıdır.Tarçının kullanımına gelecek olursak sabah kahveleriniz de şeker yerine hayatta ılık süt ve ekleyerek muazzam bir lezzet elde edebilirsiniz. Ayrıca organik yulaf ezmesi ile de kahvaltı yapabilirsiniz.
Karanfil
Karanfil
Karanfilin güçlü bir ağrı kesici olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle diş ağrısını geçirmek için ağzınıza karanfil atmanız yeterli. Karanfil çiğnemek sadece diş ağrısını kesmeyecek aynı zamanda diş eti sağlığına da fayda sağlayacaksınız. Karanfili günlük diyet çaylarınızda kullanabileceğiniz gibi çorbalarda tatlılarda kullanabilirsiniz.
Zencefil
Zencefil
Bir şifa kaynağı olan zencefilin faydaları kan şekerini düzenler magnezyum kaynağıdır gebelikte ve kemoterapi sonucunda oluşan bulantıları azaltır. Öksürük ve balgam problemleri için de tercih edilen zencefil gerek taze gerek de kuru bir şekilde çay şeklindedir içilebilir.
Sağlıklı bir yaşam ve kaliteli bir beslenme için çok daha seçici olmanız gerekli diyerek bir sonra ki besin önerilerimde buluşmak üzere şimdilik hoşçakalın.
Tüm fotoğraflarımızın büyük halini görebilmek için aşağıdaki fotoğraflardan birine tıklayarak GALERİMİZE gidebilirsiniz…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica