Ekstrasistol

Ekstrasistol, kişinin kalbinin normal ritimlerinin dışında ritimlerin erken ya da geç atması durumudur. Ekstrasistol şikâyetinde bulunan hastaların genel şikâyet cümleleri, kalp atışlarının iki kere hızlı atıp bir kez durdukları veya düzensiz şekilde attıkları, kalp atışlarının kuş çırpıntısı şeklinde hissedildiği yönündedir.

Ekstrasistol durumu kişiyi rahatsız etse de genelde zararsız bir durumdur. Ekstrasistol sebep olduğu çarpıntılar, önemli bir kalp hastalığı anlamına gelmez. Ekstrasistol, kendiliğinden bir süre sonra geçebilirken. Bazı kişilerde birkaç ay sürebilmekte ve geçtikten belli bir süre tekrar nüksedebilir.

Ekstrasistol
Ekstrasistollerle birlikte, şayet baş dönmeleri, bayılma nöbetleri, iştahsızlık durumları, aşırı terleme, çok su içme isteği gibi şikâyetler yoksa kalp-damar hastalığınız yoksa endişelenmeniz gereken bir durum yok demektir. Sigara kullanıyorsanız bırakmanız, alkol kullanıyorsanız bırakmanız, çay ve kahve tüketimini azaltmanız gerekir. Ekstrasistol durumlarında gece uykusu almayan insanların sayısının çokluğu dikkat çeker. Ekstrasistol
Sorunu yaşamamak için gece uykusunu yeteri kadar almaya özen gösterin. Çarpıntı ilaçlarını asla kontrolsüz ve doktor tavsiye olmadan kullanmaya kalkmayın. Zira ölümle sonuçlanan vakalara sebep olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica