ekg nedir, ekg nasıl çekilir, egk sonuçları Kadınca, Kadın, Kadınlar, Kadın Sitesi

EKG nedir?

EKG, kalp hastalıkları hakkında detaylı ve kesin bilgiler vermeye yarayan, elektrotlar sayesinde tespit edilen bir tür teşhis yöntemidir. EKG sayesinde kronik kalp yetmezliği, kalp damar hastalıkları, kalp damar yetmezliği, gibi kalbe dayalı birçok değerin gözlemlenmesi sağlanır.

Ekg Nasıl Çekilir?

EKG çektirmek istediğinizde sırt üstü yatıyorsunuz. Ayaklarınızdan çoraplarınızı çıkarıp, ayak bilekleriniz açıkta kalacak şekilde paçalarınızı dizlerinize kadar sıvıyorsunuz. Üstünüzdeki kazak, gömlek gibi giysileri çıkarıp mümkünse sadece atletle kalıyorsunuz ve elektrotlar göğsünüze yapıştırılacağı zaman atletinizi tamamen yukarıya sıvıyorsunuz. Hazır olduğunuz zaman önce göğüs kafesinize ve ayak bileklerinize bir şeffaf bir sıvı püskürtüyorlar, bu sıvı jel elektrik akımının iletilmesine yardımcı oluyor. Ardından bir parça pamukla bu sıvıyı göğsünüze ve ayak bileklerinize yayıyorlar. Akabinde birkaç tane elektrotu göğsünüzün belli noktalarına yapıştırıyorlar ve ayak bileklerinize mandala benzeyen metal plaklar takıyorlar. Ardından bu elektrot kablolarının bağlı olduğu ufak cihazdan gerekli işlemleri yapıp EKG kâğıdınız bu cihazdan okunarak çıkıyor. EKG alınırken herhangi bir acı ya da ağrı duymuyorsunuz.

ekg-cihazi

SIK KULLANILANLARA EKLE

Bitkisel Çaylar İlişkiler Beğenilenler Pançolar Yelek Modelleri Ayakkabı Modelleri Nakışlı İşlemeler Çantalar Battaniyeler Fasulye Yemeği Tarifleri Danteller Sütlü Tatlılar Yüz Güzelliği Atkılar Biber Yemekleri Patlıcan Yemekleri Şifalı Otlar Hastalık Belirtileri Şerbetli Tatlılar Modern Dekorasyon Saç Modelleri Bulgur Yemekleri Dekorasyon Fikirleri Patates Yemekleri Pirinç Yemekleri Hamur işi Tarifleri Bitkisel Tedavi Kıymalı Yemekler Domates Yemekleri Sağlıklı Yaşam

“ EKG nedir? ” yazısı için İlk yorumu siz yapın

Bu yazı için yorum yapın