Dudak Kanseri

Dudaklar fonksiyon itibariyle ağız boşluğunun ön kısmında bulunan, ağız sıvılarının ağızdan dışarıya dökülmesini engelleyen, konuşma, yutkunma işlevlerinde etkili olan, öneli bir organdır. Dudaklar bu fonksiyonları dışında, estetik açıdan da önemli bir etkendir.
Dudakların içinde ağız açıklığını çevreleyen bir kas dokusu mevcuttur. Yüz bölgesinde bulunan birçok mimik kası, dudak kaslarına bağlıdır. Bu kasların altındaki bölümde tükürük bezleri barındıran yumuşak doku ile dokunun üzerini örten ağız mukozası vardır.
Ağız boşluğunda en sık görülen kanser türü dudak kanseridir. Dudak kanseri genelde sigara içen 50 yaş üzeri kişilerde görülür. Dudak kanserinin en önemli sebepleri sigara kullanımı, güneşin zararları ışınları, pipo kullanımı, diş temizliğine ve ağız temizliğine önem vermeme, kronik alkolizmdir.

Dudak-Kanseri
Dudak kanseri belirti ve bulgular:
Dudak kanserinin varlığı basitçe teşhis edilmektedir. Dudak kanseri ilk başlarda sık sık kabuklanır ve kabukları soyulduğunda kanama görülür. Dudaklarda sık sık yaralar oluşur ve bu yaralar aylarca geçmeyebilir.
Dudak kanserine tanı koyma:
Dudak kanserinden şüphelenildiği zaman dudaktaki yaralı kısımdan, sağlam dokuyu da içeren biyopsi parçası alınır ve gerekli incelemeler sonucunda tanı konur.
Tedavi:
Dudak kanseri tedavisinde öncelikle cerrahi müdahale önceliktir. Yapılan ameliyatla tümör dudaklardan temizlenir. Bazı durumlarda dudak kanseri ameliyatı sonrası radyoterapi de uygulanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica