Diyet Güllaç Tarifi

Merhabalar bugün sizlere Diyet Güllaç Tarifi vereceğiz. Diyet Güllaç Tarifini yaparken dikkat etmemiz gereken konulara değinip daha sonra malzeme listesi ve tarifine geçeceğiz. Öncelikle diyet süt kullandık neden? Çünkü tam yağlı sütte doymuş yağ oranları yüksek ve kalori miktarları da yüksek dolayısı ile. Bunu azaltabilmek adına özellikle az yağlı sütü tercih edelim. Ayrıca içine vanilya kullandık, çünkü lezzet arttırmak amaçlı ve içerisine şeker yerine tatlandırıcı kullandık, kalorisini azalttık aslında. Genelde ramazan ayında tüketilen sütlü bir tatlıdı, Güllaç, hafif olması nedeni ile özellikle ramazan ayında çok tüketilir. Çünkü çok fazla ağır yemekler yendiği için, akabinde tatlı tüketmek istendiğinde şerbetli tatlılar yerine daha hafif olması adına yapılmış olan bir tatlıdır. Ama Diyet Güllaç Tarifini ille ramazan ayında sınırlandırmamak gerekmiyor, özellikle sağlıklı beslenmeye dikkat eden ve sütlü tatlıları seven ve saha az kalori almak isteyen ve canına tatlı isteyen kişiler diyetlerinde ve günlük hayatlarında da talandırıcıyla Diyet Güllaç Tarifini hazırlayabilirler.

Diyet Güllaç Malzeme Listesi

1,5 kilo (6 su bardağı) süt
2 çorba kaşığı, tatlandırıcı
Vanilya
Mevsimine göre, meyveler. Yaban mersini
100 gram (1 çay bardağı) ceviz
Sekiz tane, güllaç yaprağı

Diyet Güllaç Tarifi-resmi

Diyet Güllaç Tarifi

Diyet Güllaç Tarifi için, içine tatlandırıcı ve vanilyayı ekleyelim sütü kaynatalım. Sütü kaynayana kadar karıştıralım, süt kaynayınca ılınması için bir kenara alalım. Sıcak olarak güllaç yapraklarına dökersek yumuşar ve hamur olur tatlımız. Süt ılınınca bir tepsiye ilk güllaç yaprağını alalım ve tepsinin üzerine koyalım, güllaç yaprağının üzerine ılık sütü güllaç yaprağının her yerine yumuşaması için dökelim. Bu aşamada sütü bol koymanız önemli, yumuşayınca güllaç yaprağı üzerine dövülmüş ceviz serpelim . Üzerine tekrar güllaç yaprağı koyalım ve üzerine eşit bir şekilde kepçe ile süt dökelim. Arasına tekrar ceviz ile kaplayalım, bu işlemi güllaç yaprakları bitene kadar devam edelim. En son olarak üzerini süsleyelim süsleme işini, mevsim meyveleri kullanabilirsiniz. Biz cevizden biraz süslemek için ayırdık, güllaç yapraklarının her yerine gelecek şekilde cevizi serpelim, daha sonra yaban mersinini eşit bir şekilde serpelim .
Diyet Güllaç hazır hale geldi, sütün kendini çekmesi ve yapraklarının tamamen ıslanması ve daha da lezzetli olması için 2 saat bekletelim.

Diyet Güllaç Tarifi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica