Divertikül

Paylaş
 

Kalın bağırsakların çeperinde, geçen yıllar içinde meydana gelen ufak baloncuklara Divertikül denmektedir.

Divertikül Belirtileri:

Kişinin karın bölgesinde çoğunlukla sol tarafında, bazen sağ tarafında ağrı ve hasiyet hissedilir. Kişinin ateşinde belirgin bir yükselme görülür. Kişinin Divertikül belirtisinde ilk şikâyeti genelde yüksek ateşi olmasıdır.

Divertikül Tanısı

Doktorunuz şikâyetlerinize nazaran yaptığı muayene ile yapılan kan tahlilleri ile batın tomografisi çekilmesi ile Divertikül tanısı koymak için etkili yöntemlerdir. Kişide iltihabi durum geçmesi beklenir ve iltihap geçince, kesinlikle kolonoskopi ismi verilen endoskopik tetkik yapılır. Bu metotla kalın bağırsağın tamamen iç detayları görülebilir. Yaşanan şikâyetler Divertikülden mi kaynaklanıyor tespit edilir.

divertikul

Divertikül Tedavisi

Divertikül, henüz başlangıç aşamasında ise ve çok ağrı bir vaka değilse ağız yoluyla verilen antibiyotikler ve az gıda alınması Divertikül tedavisinde etkili olur. Ancak
Divertikül ağır bir hal almış ise hastaneye yatıp damardan antibiyotik verilmesi ve damar yoluyla gıda alınması gerekir. Bunun yanında iltihaplanma sürecinde bağırsak delinmesi varsa cerrahi müdahaleye gidilir.

Bu yazı 409 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Sponsorlu Bağlantılar
'
Haşimato Hastalığı Nedir?