Çocuğunuzu Cinsel İstismardan Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin

Çocuğunuzu Cinsel İstismardan Korumak İçin Onlara Bunları Öğretin:

Biz çocuklarımızı öperek, koklayarak ve çok dokunarak seviyoruz. Bunda bir sakınca yoktur fakat çocuklara o sınırı vermek gerekir. Yani kimin ona ne kadar yaklaşabileceğini çok net öğretemediğimiz için , özellikle de okul öncesi çağlarda çocuklara da bunu kolaylıkla anlatamayacağımız için bu iş biraz daha zorlaşıyor. Çocuklar tacize yabancılardan daha çok yakın çevresinden uğruyor. Yani amcası, dayısı, akrabası, okul arkadaşı ve daha fazlası İşte bu zorlu süreçte neler yapmalıyız:

 1. “Hayır” de
  Herhangi bir durumda, herhangi bir insanın sana yaklaşmasında “HAYIR” demesini öğretmek gerekir. Yani hayır bana dokunma, hayır gelmek istemiyorum, hayır söylemek istemiyorum gibi kendisini net olarak ifade etmelerini sağlamak çok önemlidir. Aynı zamanda çocuk size hayır derse onu zorlamamak gerekir. Yani aile bireylerinin olduğu zamanda (dayı, amca) çocuğa neden öpmüyorsun o senin dayın gibi cümleler kurmamalısınız. Çocuğu yargılayıcı ve ne yapması gerektiğini söyleyen cümlelerden uzak durun. Çocuktur yapmayabilir anlayışına açık olun.
 2. Hızla uzaklaş
  Hoşlanmadığı davranışların olduğu ortamdan uzaklaşması gerektiğini öğretin. Hemen oradan uzaklaş, hemen orayı terk et gibi cümlelerle onun bulunduğu ortamı güvenilir hale getirebilirsiniz. Yani seni zorla tutarlarsa, zorla öpmeye çalışırlarsa zorla dokunmaya çalışırlarsa bulunduğun ortamdan hemen harekete geç ve orayı terk et, uzaklaş gibi teminatlarda bulunursanız daha güvenli olacaktır. Eğer çocuk böyle yaparsa çevresindekilerinin de dikkatini çeker.
 3. Susma, yardım iste
  Eğer kötü bir duruma düştüğünü anlarsan susma bağır yardım iste anne, baba, teyze burdan gitmek istiyorum gibi teminatlarda bulunun.
 4. Başından geçenleri anlat
  Çocuklar bazen başından geçenleri anlatıyorlar, kimin kendilerini nasıl ne şekilde dokunduğunu ya da istemedikleri halde kendisine dokunulduğunu anlatıyor. Fakat anne ve babalar ya anlamıyor ya da kötü olarak adlandırılıyor. Yani ne olacak canım amcasıdır, teyzesidir, komşudur, okuldan arkadaşıdır diye düşünüyorlar. Dolayısıyla bunu bir istismar olarak tanımlamıyor. O zaman çocuğunuza seni birileri duyana kadar birileri bir şey yapana kadar anlatmaya devam etmesini söyleyin. Yani anneye anlattın olmadı, babaya anlattın olmadı abine veya ablana anlat diye defalarca uyarın.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica