Çocuğunun Röntgenindekiler Anneyi Şaşırttı – Şimdi Bütün Ebeveynleri Uyarıyor

5 yaş altı çocukların kazayla ölümlerinin sayısı hiç de az değil. Bunlardan dördüncü sıradaki neden ise boğulma.

Avustralyalı bir anne olan Angela Henderson, sosyal medyada paylaştığı gönderisiyle bu duruma dikkat çekti.

Gördüğünüz röntgen, 5 yaşındaki bir çocuğun yemek borusuna ait. Röntgene dikkatlice baktığınızda çocuğun yemek borusuna yuvarlak bir cismin takıldığını görüyorsunuz.


Çocuk, boğazına takılan üzüm tanesinin yemek borusunu tamamen tıkamadığı için şanslıydı. Eğer üzüm tanesi biraz daha büyük olsaydı çocuk bugün yaşamıyor olabilirdi.

Bir konuda daha ebeveynleri uyarmak gerekiyor. Fıstık ezmesi gibi boğaza kolayca yapışabilen ve sakız gibi kolayca yutulabilen şeyleri çocuklarınıza kesinlikle vermeyin.

Ebeveynler bu konuda dikkatli olsa da tekrardan hatırlatalım. 5 yaş altındaki çocuklara yemek verecekken, yemeği en ince tanesine kadar parçalamayı unutmayın. Çocuklar beş yaşında da olsa yemek borusunu büyük yiyecekler tıkayabiliyor.

Pedagog olan Henderson, çocukların sürekli bir telaş içinde olduğunu söylüyor ve ebeveynlerine çocuklarına yiyeceklerini çiğnemelerini hatırlatmalarını tavsiye ediyor.

Öte yandan çocukların yemek yerken dik durması gerekiyor. Hareket halindeyken kesinlikle bir şeyler yememeliler.

Ebeveynlere bu uyarıyı yapan Henderson’ı bir kez daha takdir ediyoruz. Lütfen yazıyı bütün tanıdığınız ebeveynlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica