Çiftçinin Kuyu Açmaya Çalışırken Karşılaştığı Gerçek Tüm Dünyayı Büyüledi.

Görüntüler sanki farklı bir gezegenden gibi. Bilim kurgu filminden fırlama gibi bile gözükebilir. Ancak bu şaheser tamamen gerçek. Buna, “Uçan Gayzer” deniyor. Nevada çölünde su kuyusu açmaya çalışan çiftçinin buna yanlışlıkla neden olduğu bilinmekte.

Her şey 20. yüzyılın başlarında, mahsül kalitesini artırmak ve kuraklık çekmemek için bir çiftçinin kuyu açmaya çalışması ile başladı. Kuyu açmak için gerekli derinliğe tam inmek üzereydi ki su derecesi 200’e yaklaştığından durmak zorunda kaldı. 1964’te şansını bir kez daha deneyen çiftçi, su derecesinin yine yüksek olmasından dolayı bir kez daha başarısız oldu.

İkinci denemeden sonra kuyuyu düzgün kapatamadılar. Sonuç ise aşağıda görüldüğü üzere büyüleyici!

Yüksek su basıncı toprağın derinliklerindeki mineral ve gazı açığa çıkardı. Bu da orada gittikçe büyüyen bir yığının oluşmasına neden oldu.

Yerden çıkan su gayzerin hemen altında gölcük oluşturdu. Artık burası kuşların ve balıkların yaşam alanı haline geldi.

Büyüleyici gayzer görüntüsünü, havadaki oksijen ve güneş ışınlarıyla tepkimeye giren minerallerden aldı. Sonuç olarak harika renkler ortaya çıktı.

Fly Geyser near Black Rock Desert , Nevada

Hatırı sayılır birkaç zengin araziyi satın alma girişiminde bulundu. Böylece bölgeyi turistlere açacaklardı. Ancak arazinin sahipleri teklifi reddetti. Arazi hala özel ve çitlerle çevrili.

Arazi sahibi son derece kibar birisi ve turistlere bölgeyi ziyaret etmeleri halinde rehberlik ediyor. Ancak ilk olarak arazi sahibinden ziyaret izni almanız gerekiyor. Rehberlik ücreti ise değişiyor.


Flyranchproject adlı internet sitesinde gayzer ve oraya nasıl ulaşacağınız hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica