Burger Hastalığı

Burger hastalığı, genellikle genç ve orta yaştaki erkeklerde görülen, tedavi edilmediği zaman damar tıkanması ile sonuçlanan bir damar hastalığıdır. Burger hastalığının tedavi yapılmazsa bacağın kesilmesi söz konusu olacak kadar ciddi sorunlar olabilir.

Burger hastalığı bulguları

Yürürken ayaklarda ve bacaklarda hissedilen ağrı: iki ağrı arasındaki süre, burger hastalığının ilerlemesiyle kısalmaya başlar.
Kişi yatarken bile ayaklarında ağrı hisseder ve yataktan aşağı ayağını sarkıtarak uyuma isteği duyar. Zira bu şekilde ayağındaki kan akımı arttığı için ağrısı azalmaya başlar.
Kişi burger hastalığının seviyesine bağlı olarak ayaklarında soğukluk ve üşüme hissederler.
Ayaklarda herhangi bir yara oluştuğu zaman aylarca iyileşemez.
Parmak uçlarında zamanla morarmalar ve çürümeler meydana gelmeye başlar.
Sık kendiliğinden oluşan yararlar meydana gelmeye başlar.

Burger hastalığı nedenleri

Burger hastalığında tek ve en büyük sebep sigaradır. Burger hastalarının tamamı sigara içen kişilerdir. Sigara damarların yapısını bozarak tıkanmaya sebep olmaktadır.

burger-hastaligi

Burger hastalığı teşhisi

Kişinin şikâyetleri ile genel klinik muayene burger hastalığının teşhisi için yeterli olmaktadır. Gerekli kan tahlilleri alınır, biopsi alınıp incelenir, damara ilaç verilir ve film çekilerek damar tıkanıklığının derecesi tespit edilir.

Burger hastalığının tedavisi

Sigara kesinlikle hemen bırakılır. Ayak ve ayak tırnaklarının bakımına başlanır. Medikal tedaviye ozon, prostoglandin, yüksek basınçlı oksijen tedavisi, yara bakımlarına başlanır. Gerekirse cerrahi tedaviye başvurulur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica