ASO (ANTİ STREPTOLİZİN O)

ASO Nedir?

ASO, antistreptolizin O kelimesinin kısaltılmış ifadesidir. Streptokok ismi verilen, bademcik iltihabı, farenjit, cilt iltihapları, kızılcık hastalığı gibi hastalıklara sebep olan bakterinin Streptolizin O ismi verilen bir tür antijeni mevcuttur. Bu söz edilen bakteri bedene girdiği zaman, bu antijene karşı insan bedeni ‘Antistreptolizin O’ ismi verilen bir tür antikor salgılamaya başlar ve ‘Streptolizin O’ ya karşı bir direç göstererek savaş başlatır. Laboratuarlarda kan tahlilleri yapılarak, bu antikorun miktarı ölçülür. Bu antikorun normal şartlarda olması gereken değeri 200’ün altında olması gerekir.

Aso
Ne Zaman Yükselir?
ASO değerinin 200’ün üstüne çıkması demek, hastanın streptokok ismi verilen bakteri ile karşılaşmış olması demektir. Bunun dışında başka bir anlamı yoktur.
ASO değeri, streptokok ile karşılaşmasından ortalama 1 ila 3 hafta sonrasında yükselmiş olur. Bu yükseliş bazen 6 ay ila 1 yıl kadar yüksek değerde kalabilir. Oluşan Strepkokok iltihapları, kişide eklem böbrek veya kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. Lakin ASO değerinin yüksek oluşu bu hastalıkların kişide var olduğu anlamına gelmez. Yalnızca streptokok bakterisinin bedene girdiğini anlamına gelir. Bu bakteriyi yok etmek için uygun antibiyoriklerin gerekli süre boyunca kullanılması yeterli olabilir. Bu sebeple ASO değerlerinin yüksek olması genelde ciddi bir sağlık sorunu olarak algılanmaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica