Amilaz Nedir?

Amilaz, protein yapısı olan ve nişastanın sindiriminde etkili olan bir tür enzimdir. Mısır, bakla, fıstık, fındık, patates, pirinç buğday gibi besinlerde yüksek oranda nişasta bulunmaktadır. Bu besinlerin sindirilmesi amilaz sayesinde gerçekleşmektedir. Amilaz sayesinde başlayan sindirim, bağırsaklara kadar devam eder ve orada son bulur.
Amilazın üretiminin en fazla olduğu yer pankreas olmakla birlikte akciğer, yumurtalık, tükürük bezleri ve böbreklerde de az oranda üretilmektedir.

Amilaz yüksekliği nedir?

Amilaz, vücudun doğası gereği idrarda ve kanda belli bir miktarda bulunmaktadır. Amilaz değerinin yüksek olması demek bir hastalığın belirtisi olması demek değildir. Kan içinde bulunan amilaz miktarının üçte biri pankreasta, geri kalanı ise de tükürük bezlerinde bulunmaktadır. Amilazın pankreastan ilerleyiş yolunda bir tıkanma söz konusu olursa, idrarda bulunan amilaz enzimi ve kan serumundaki amilaz değeri yükselmeye baslar. Amilaz değerinin bu şekilde yükselme seyrine amilaz yüksekliği denmektedir.

amilaz

Amilaz neden yükselir?

Amilazın yükselmesinin birçok nedeni vardır. En önemli sebebi tükürük bezleri ile pankreastan kaynaklanır. Amilaz değerinin olması gerekenden yüksek çıkması, o organda belli bir hastalık olabileceğinin işareti olabilir. Normal değeri 60 ila 180 U/L olan amilazın yükselme sebepleri;
Pankreas enzimlerinin üretiminin artırılması için kullanılan ilaçlar
Pankreas salgısını uyarmaya neden olan ilaçların kullanılması
Aspirin, narkotik analjezikler, rifampin, asparajinaz gibi ilaçların kullanılması.
Böbrek yetersizliği
Bağırsaklarda meydana gelen tıkanmalar
Safra kesesinde meydana gelen taslar
Akrep sokması ve ağır seker komaları amilez yüksekliğinin nedenlerinden bazılarıdır.

Çocuklarda Amilaz Yükselmesi:

Çocuklarda amilaz yükselmesinin büyük sebebi, kan ve idrardaki miktarın artması ile kabakulak hastalığıdır. Kabakulak hastalığında tükürük bezeri iltihaplandığı için, hastalığın teşhisi için kan ve idrar örnekleri alınır ve amilaz enziminin ölçülmesi gerekmektedir.

Amilaz Yüksekliği Tedavisi:
Kanınızda amilaz düzeyinin yükselmesi halinde tedavi olmak için mutlaka doktora görünmelisiniz. Doktorunuzun yönelteceği tedavi sürecine sadık kalmalısınız. Bunun yanında sigara, alkol, fazla yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Amilaz yükselmesi için şifalı bitkiler

Ebegümecini ince ince doğrayın ve bir su bardağı soğuk suyun içine koyun ve 12 saat bekletip ertesi gün süzüp için.
Bir kabın içine 1 kasık aynısefa otu, bir kasık civanperçemi, bir kasık ısırgan otunu doğrayıp üzerine bir su bardağı kaynar su dökün ve demlemeye bırakın. Demledikten sonra süzüp için.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica