Acı ağız sendromu belirtileri nelerdir?

Acı ağız sendromu belirtileri nelerdir?

Acı ağız sendromu, ortada her hangi gıda alımı olmamaksızın kişinin ağzının acılığını söylemesidir. Acı bir tat, nahoş bir tat, metalik bir tat bunlar hep hastaların ifade ettiği şikayetlerdir. Her hangi tat duyusunda değişikliği tatlı olmayan, ekşi olmayan diğer olmayan tatlar şeklinde özetlemek mümkün. Kiş ağzının acıdını, yandığını veya agzında kötü bir tat olduğunu metalik bir tat olduğunu ifade edebilir. Alkol sigara kokusundan ve onun yaratmış olduğu acılıktan daha farklı bir acıdır, çok net bir tanım yoktur burada. Hata sadece ağzında kötü bir hissiyatın olduğunu, acılık olduğunu ve yanmanın olduğunu ifade eder.

Ağızda acılık hangi rahatsızlıkların belirtileridir?

Acı ağız sendromunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de vitamin yetersizliğidir. Kişinin özellikle B12 yetersizliğinin eksikliği B kompleks görülen eksikler demir eksikliğinin olması ağızda kötü tada neden olur. Genellikle bu durumlarda dile bakıldığında dilin üstündeki pütürlük kaybolmuş dil dümdüzdür ve papilaların acığa çıkması ve dil üstü örtünün zayıflaması ile birlikte kişi dışardan gelen her türlü uyanına daha acık hale gelir. B12 vitamin yetersizliği, demir eksikliği acı ağız sendromunun en sık nedenlerinden biridir.

acı ağız sendromu-resmi

Ağızda acı tat hissedilmesinin birçok sebebi olabilir;

  • Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar arasında antikolinerjik etkili ilaçların olması ağzınızdaki acı tat hissinin nedeni olabilir.
  • Sürekli tekrarlayan reflü hastalığı ağızdaki acılığın bir diğer nedeni olabilir.

 

  • Üst solunum yollarında enfeksiyon tespit edilmiş ise bu enfeksiyonlarda ağızdaki acılığın sebebi olabilir.
  • Horlama sorununuz varsa bu soruna bir çözüm bulun zira horlama ağızda acı tat bırakır.

Sjögren sendromu da ağızda acı tada neden olan bir diğer etkendir.

Acı ağız sendromu nasıl tedavi edilir?

Acı ağız sendromu, hiç bir sebebe bağlı olmaksızın özellikle orta yaştaki kadınlarda görülür. Buralarda diğer nedenlere bağlı gelişen acı ağız sendromu olduğu gibi özel bir tedavi yoktur. Diğer neden diş hastalıklarından, geniz akıntısı ve alınan bazı ilaçlar bağlı olarak bu sendromu yaşayabiliriz. Alt nedeni olmayan, psikolojik yaşanan durumlarda vardırbunu için bir uzmana görünmekte fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Yandex.Metrica